Naše aktivity

Domů Naše aktivity

 

Naši online petici podepsalo již skoro 30 tisíc lidí. Přečtěte si výběry z komentářů, které nám signatáři připojují ke svým podpisům. Našim cílem je přimět vládu a zákonodárce k legislativním opatřením na ochranu svobody projevu. Všechny parlamentní strany jsme oslovili s pěti otázkami, abyste si mohli srovnat jejich postoje.

Na našem webu poskytujeme přehledné informace k tématům digitální cenzury a mapujeme aktuální dění v ČR i v zahraničí. V současné době jde o nejkomplexnější český zdroj informací k tématu omezování svobody projevu na sociálních sítích. Publikujeme skoro každodenní komentáře na Facebook (skoro 9 tisíc sledujících) a Twitter (skoro 3500 sledujících) kanálech.

V únoru jsme spustili sběr případů cenzury českých občanů ze strany sociálních sítí a jejich metodické vyhodnocování. Cílem je předávat zpracované a vytříděné podklady našim zákonodárcům pro jednání s odpovědnými zástupci globálních platforem v ČR.

Získali jsme podporu poslanců, senátorů, europoslanců nebo starostů 6 parlamentních stran a jednáme s dalšími kluby. Na jaře se nám podařilo přesvědčit poslance o schválení návrhu novely o porušování svobody projevu do druhého čtení a v červnu jsme uspořádali v Poslanecké sněmovně Parlamentu ČR seminář k tématu cenzury na sociálních sítích za účasti několika zákonodárců Připravujeme návrh legislativních opatření ve spolupráci s právními odborníky.

Mezi prvními jsme informovali veřejnost o záměru Evropské komise (EK) zařadit verbální projevy tzv. nenávisti mezi závažné trestné činy a odebrat pravomoc členským zemím je vymezit. Pomohli jsme shromáždit více než tisíc kritických připomínek z ČR na web EK. Začali jsme publikovat seriál Hlídáme hlídače, kde ověřujeme verdikty tzv. factcheckerů, kteří se často mýlí a velmi subjektivně se vybírají, koho a co zpochybní.

Navázali jsme kontakt s Komisí pro digitální svobody na maďarském Ministerstvu spravedlnosti a byli první, kteří v ČR informovali o polském návrhu zákona proti digitální cenzuře. Aktivně jsme se zapojili také diskutovali i ve zpravodajství CNN Prima News. Navazujeme spolupráci s mezinárodními free speech organizacemi a s podobnými iniciativami a projekty v Evropě.

Máme za sebou teprve první půl rok a naše plány musíme přizpůsobit omezeným finančním možnostem. Nepobíráme žádné dotace a projekt zatím financujeme pouze z vlastních zdrojů. Chcete nás podpořit?