Cenzurovali vás na sociálních sítích?

Cenzurovali vás na sociálních sítích?

… řekněte nám o tom

Je tomu měsíc, co jsme spustili on-line formulář pro sběr případů cenzury na sociálních sítích. O co konkrétně jde a proč to děláme?

Se smazáním vlastního příspěvku na sociálních sítích se setkal téměř každý. Buď smazali komentář, příspěvek a nebo zablokovali celý profil. Někdy na pár dní, jindy na delší dobu, ba dokonce v jistých případech nenávratně.

Technologičtí giganti, respektive jejich roboti, se s tím nepárají, a my – uživatelé, téměř nemáme možnost odvolání. Žádné konkrétní místo ani žádná konkrétní osoba, na kterou by byla možnost dovolání, totiž neexistuje. Robotické algoritmy, které naše příspěvky vyhodnocují, nebo „strážci pořádku“, kteří naše příspěvky nahlašují, nerozeznávají, co už je za hranou. A už vůbec nedokáží posoudit, co je v dané zemi v rámci zákona. Běžně se tak stane, že někoho zablokují za naprosto nevinný vtip, uměleckou fotografii, a nebo za politický názor, který se někomu znelíbil.

Abychom mohli poslancům ukázat rozsah a absurditu cenzurních zásahů, potřebujeme dostatečně velký a pestrý vzorek vašich konkrétních zkušeností. Proto jsme začátkem února spustili on-line formulář pro sběr případů cenzury na sociálních sítích. Za měsíc se nám sešla necelá stovka.

Za co vás nejčastěji mažou?

Nejprovařenějším cenzorem vašeho obsahu je Facebook a Instagram. Dle vámi doložených informací řeší obrázková sociální síť Instagram hlavně potenciální zbraně, ale také uniformy. A nejen, že maže konkrétní příspěvky, ale blokuje celé profily.

Dalším strašákem je YouTube. Ten, krom toho, že vám smaže konkrétní video, dojde tak daleko, že takzvaně demonetizuje a nevyplatí finanční příspěvky od vašich přispěvatelů. Ale může to vyústit v to, že zcela zablokuje váš profil a neumožní vám se na YouTube pohybovat ani jako divákovi. Za co? Třeba za nevítaný politický názor.

Facebook se v našem sběru případů objevuje nejčastěji. Většinou maže příspěvky jen na pár dní, ale za to téměř za cokoliv. Za sarkastické komentáře, fotografie, které se druhým zrovna znelíbily, vtipy, které jsou hodnoceny jako „nekorektní“. Většinou vám robot sdělí, že „porušujete zásady komunity“. Nejvíc vám na tom vadí nemožnost odvolání.

Někdy nás informujete také o „cenzuře“ v diskuzních fórech na mediálních webech jako Novinky, Seznam nebo Aktuálně. I tyto případy si ukládáme, protože v dlouhodobých statistikách mohou posloužit, nicméně média na rozdíl od sociálních sítí nesou odpovědnost za obsah a pro redakční zásahy zde platí jiná pravidla.

Náš sběr případů se zaměřuje výhradně na cenzurní zásahy na sociálních sítích alias globálních platformách s téměř monopolním postavením, jako jsou Facebook, Twitter, YouTube, Instagram apod. Setkali jste se s tím i vy? Znáte někoho takového? Podělte se o váš případ.

Odpovědět

Váš email nebude zveřejněn.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..