Píšeme poslancům před čtvrtečním hlasováním o cenzuře. Připojte se.

Píšeme poslancům před čtvrtečním hlasováním o cenzuře. Připojte se.

Ve čtvrtek 29.4. má být na schůzi Poslanecké sněmovny (PSP) znovu projednáván legislativní návrh bránící cenzuře na sociálních sítích, který leží v PSP už více než rok. Při posledním hlasování prošlo jeho projednávání jen těsnou většinou a nyní je možná poslední šance, jak jej posunout do druhého čtení. Proto jsme opět požádali poslance (poprvé jsme tak učinili v prosinci 2020) o podporu tohoto návrhu. Můžete se k nám připojit a oslovit svého poslance. Svoboda slova by se měla stát jedním z témat letošních voleb.


Vážené poslankyně, vážení poslanci,

ve čtvrtek 29. dubna se má hlasovat o sněmovním tisku č. 384 týkajícím se obrany před novými formami cenzury na sociálních sítích. Žádáme o podporu tohoto návrhu, protože je to jedna z posledních možností zabránit riziku cenzurních zásahů do kampaně před letošními parlamentními volbami. Schválení návrhu do druhého čtení umožní, aby se o něm mohla vést v Parlamentu ČR odborná debata a měl šanci být pozměňovacími návrhy případně upraven.

Naši petici proti omezování svobody projevu na sociálních sítích podepsalo již skoro 30 tisíc občanů včetně významných zástupců šesti parlamentních stran a desítek známých osobností veřejného života. Každý měsíc evidujeme skoro stovku konkrétních případů cenzury, které nám reportují diskriminovaní uživatelé globálních platforem. Neoprávněné zásahy do svobody projevu českých občanů pro vás jako zákonodárce třídíme a zpracováváme. Suplujeme tím práci parlamentních komisí a vládních iniciativ, které tuto práci konají v jiných zemích.

Jak konstatoval bývalý soudce Nejvyššího soudu USA, Anthony Kennedy, sociální sítě a platformy jsou „veřejným náměstím současnosti“. Pokud naprostá většina veřejné a politické debaty probíhá přes ně, ústavní ochrana svobody slova by je neměla ignorovat. Poté, co globální platformy bezprecedentně zasáhly do prezidentských voleb v USA, za své politické názory jsou mazány příspěvky a blokovány profily již dlouhé řadě publicistů. 

Nabízíme vám monitoring regulačních opatření, která se chystají v dalších zemích, spolupráci při uspořádání semináře k tématu cenzury sociálních sítí v prostorách PSP a svou odbornou a právní pomoc při úpravě finálního znění legislativní úpravy. Dění kolem ní včetně výsledku hlasování poslaneckých klubů zprostředkujeme veřejnosti na všech našich kanálech, kde nás sleduje více než 100 tisíc čtenářů a diváků.

Děkujeme za veškerou pozornost, kterou svobodě projevu v nadcházející době věnujete. Bez ní totiž nelze uchovat demokracii a vést svobodnou diskusi o jakémkoli aktuálním společenském tématu.

Odpovědět

Váš email nebude zveřejněn.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..