Sběr případů cenzury: březen 2021

Sběr případů cenzury: březen 2021

Od začátku února, kdy jsme zahájili sběr případů cenzury na sociálních sítích, nám lidé nahlásili 110 případů. Ne u všech bylo možné uznat cenzurní zásah. Někdy se jednalo o moderaci obsahu v diskusích na soukromých médiích typu Novinky nebo Aktuálně, tedy mimo náš vymezený prostor sociálních sítí, nebo o stížnosti na to, že médium nevybralo k publikaci váš článek. Ačkoliv jde mnohdy o zbytečnou diskriminaci legitimního pohledu, který pouze vybočuje ze stále užšího koridoru vymezeného politickou korektností, takové události leží mimo námi řešenou problematiku dění na sociálních sítích.

Čtyři pětiny případů se týká sítě Facebook, zbytek je rozdělen převážně mezi Instagram a YouTube. Podíl ostatních je zanedbatelný. Pojďme se podívat na dva konkrétní příklady, které zastupují významné skupiny zaslaných případů cenzury.

Pohroma na YouTube
„Předminulý týden se odehrála jedna z nejděsivějších událostí, co mohla mou tvorbu potkat. Smazání mého YouTube kanálu „Tartarus Cast“ s 81,5 tisíci odběrateli, kterým jsem se živil a budoval deset let,“ píše krom jiného pan Petráček, který byl zablokován za tzv. „hate speech“ a „desinformaci o Covid19“. Nejen, že je přesvědčen o tom, že blok mu byl udělen neprávem, ale ani se nemá jak bránit. „Můj kanál byl během necelých dvou měsíců totálně zrušen obsahem, který byl 4-5 let starý a prověřeně nezávadný a konečnou ránou byl strike na video, které strike už dostalo, bylo oproštěno a pak zase striknuto. Masivní nahlašování obešlo jakoukoli lidskou stránku a poslalo mě do pekel.“

Facebook a nahota v umění
Ačkoliv Facebook také umí nadělit opravdovou „pohromu“, např. smazání skupiny se stovkami tisíci uživatelů budovanou několik let, většinou se na nás obracíte s běžnými bloky na týden či měsíc, a to za „nenávistné příspěvky“, nebo „nekorektní humor“. Typickým se ale stává i mazání příspěvků souvisejících s nahotou. Nedávno to potkalo pana Hyldebranta, umělce a malíře.

„Již přes rok je můj FB učet v jistém stavu blokace… Cokoliv je okamžitě zamítnuto, v rámci vteřin. Odůvodnění je vždy stejné. Cituji: „Tato reklama neběží, protože obsahuje obrázky nebo videa zachycující nadměrné množství nahé kůže či nahotu, což zahrnuje i lékařské diagramy zachycujících vnější reprodukční orgány, ňadra nebo hýždě….“ S tímto argumentem jsou zamítnuty příspěvky, kde lidé ale vůbec nefigurují! I kdyby ano, a chtěl jsem propagovat například ručně malovaný obraz, zachycující nahotu, Facebook má ve svých stanovách, že umění nepodléhá cenzuře. V mém případě tedy Facebook porušuje vlastní stanovy.“

Stalo se vám něco podobného? Máte zkušenost s krátkodobou nebo dlouhodobou blokací za něco, co dle vás nebylo v rozporu s pravidly nebo zákony ČR? Informujte nás.

S medializací vašeho případu souhlasíte všichni. Bylo by pro nás ale obtížné případ doložit bez přiložených snímků obrazovky. Nezapomeňte je prosím přikládat. S nimi máte větší šanci, že bude vybrán a zařazen do přehledu pro zákonodárce Parlamentu ČR. Pokud nejste zablokovaní zcela, najdete informace o vašich předešlých blokacích na Facebooku zpětně, a to konkrétně na stránce „nápověda a podpora“.

Odpovědět

Váš email nebude zveřejněn.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..