O co nám jde

Petice záměrně nenavrhuje jedno konkrétní legislativní řešení. Na ně se názory různí a my zatím nechceme žádné z nich upřednostňovat. Vyzýváme k poctivé diskusi nad všemi náměty a po tom, aby z debaty nebyl nikdo vylučován. To téma je pro zachování demokracie zásadní a potřebuje zástupce levice i pravice, konzervativců i liberálů.

Naše požadavky směřují k vytvoření podmínek pro to, aby zákonodárci vůbec pochopili rozsah problému a hrozbu, kterou omezování svobody slova pro svobodnou politickou soutěž představuje. Další kroky již budou především na nich, na politických stranách (oslovíme všechny zastoupené ve Sněmovně) a na médiích, aby se tématu důkladněji věnovali.

Nejsme profesionální lobisté. Nabízíme spíš odbornou pomoc – při mapování různých forem cenzury a přístupů vlád různých zemí (best and worst practices), případně při metodice sběru podkladů od poškozených klientů globálních platforem. Americká vláda také nejdříve sbírala stížnosti a na jejich základě pak právní výbor Senátu „griloval“ odpovědné manažery.

Nejdříve je třeba vynucovat existující zákony a vyjasnit právní stav (např. kdo je za firmy typu FB odpovědnou osobou, zda proces reklamace vyhovuje zákonu a zda má zákazník možnost při neoprávněném odmítnutí služby dovolat se svých práv). Měl by také vzniknout orgán, který bude na straně státu komunikačním partnerem pro globální platformy (např. jako v Maďarsku) a který shromáždí návrhy legislativních řešení.

Odpovědět

Váš email nebude zveřejněn.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..