Odpovědi politických stran na pět otázek (1)

Odpovědi politických stran na pět otázek (1)

Během července jsme se obrátili na vedení a/nebo zákonodárce všech politických stran a hnutí, které měly podle médií šanci uspět v nadcházejících parlamentních volbách, s pěti otázkami. Všem jsme nechali více než dva týdny na to, aby nám zaslaly svoje odpovědi s tím, že je v plném znění zveřejníme. Odpovědi publikujeme v pořadí, v jakém jsme je obdrželi, a každé otázce věnujeme postupně jeden článek.

Otázka č.1: Pokud máte ve volebním programu obranu svobody projevu, jaké konkrétní kroky chystáte?

První otázka je nejobecnější a odpovědi můžete konfrontovat s volebními programy jednotlivých stran a hnutí. Necháváme na vašem posouzení, zda to myslí vážně a nebo se spíš schovávají za obecné fráze. Pro připomenutí si můžete přečíst rekapitulaci naší komunikace s jednotlivými stranami v uplynulých 9 měsících.


ANO

Volební program dáváme dohromady a určitě v něm nebude chybět pasáž o nepřijatelnosti cenzury. Zásadně budeme bránit svobodu slova, svobodu vyjadřování, a to i přesto, že se nám nemusí názor oponenta líbit. Je veskrze paradoxní, že bod programu – svoboda beztrestně vyjadřovat odlišný názor – má politický subjekt ve volebním programu v roce 2021. Kdo by to před deseti lety čekal, že.

Pravidla jsou jasná – to, co je zakázané, trestané či omezované v off-line projevu (tiskový zákon, šíření nenávisti, podpora násilí apod.), musí být zakázané, trestané a omezované i v on-line prostoru (sociální sítě). Nic nad tento zákonný rámec.

Garant: Patrik Nacher

 

Trikolóra Svobodní Soukromníci

Hájíme tři klíčové pilíře. Právo rozhodovat o sobě, právo rozhodovat o své zemi a právo svobodně se vyjadřovat. Jsme pro zachování absolutní svobody slova. Velmi dobře si totiž uvědomujeme, že dnešní doba přináší čím dál více snah o deformaci svobody projevu, která povede k ohrožení demokratického světa tak, jak jej posledních 32 let známe.

V oblasti sociálních médií, ale i v těch tradičních, vznikají mnohé iniciativy, které pod pláštěm boje proti dezinformacím, fake news a nenávistným projevům omezují svobodu slova a nastolují novodobou formu cenzury. Tento vývoj s obavou sledujeme, pravidelně o něm reportujeme a kategoricky jej odmítáme. Proto podnikneme všechny nezbytné kroky k tomu, abychom svobodu slova ochránili.

Ústava ČR garantuje svobodu slova, na sociálních sítích naopak dochází k jejímu dlouhodobému porušování. Chceme prosadit zákon, který zabrání korporacím na území ČR omezovat svobodu slova, jak jim ukládá legislativa EU. V našem programu naleznete také zákaz šmírování internetu a trestání svobody slova.

Garant: Natálie Vachatová

 

SPD

Svoboda projevu je základním demokratickým právem. Program SPD obsahuje odpor proti cenzuře. Uvažujeme o sankcích za uplatňování cenzury. Spatřujeme ji i v nevyváženosti ve vysílání veřejnoprávních médií a v potlačování důležitých informací, ale i v mazání obsahu a blokování uživatelů na sociálních sítích, protože jde o veřejnou službu. Máme záměr prosazovat v legislativě zákaz všech forem cenzury.

Garant: Ivan David

 

KSČM

Svoboda projevu je jeden z pilířů demokracie a ústavních práv člověka. Našim cílem je co největším transparentnost zásahu státu a firem do tohoto práva. Žádné blackboxy a black ani white seznamy nesmí být bez řádné a nezávisle kontroly. Omezit člověka lze pouze zákonem a to prosazujeme i v oblasti svobody projevu.

Garant: Leo Luzar

 

KDU-ČSL

Ve volebním programu, kapitola „Reforma státu a práva“ máme uvedenu jako základní hodnotu, kterou považujeme za základ demokratické společnosti, právo na svobodu projevu. Chceme rozhodně bránit jeho svévolnému omezování ve veřejném i digitální prostoru.

Garant: Marek Výborný

 

ODS

Za základ demokratické společnosti pokládáme názorovou pluralitu a právo na svobodu projevu. Budeme rozhodně bránit jejich svévolnému omezování ve veřejném i digitálním prostoru. Obrana svobody projevu je jednou z našich základních programových tezí. (naleznete v programu v sekci 4.2)

Garanti: Marek Benda, Jan Skopeček a Alexandr Vondra

 

Volný blok

Prvním programovým bodem je bod „Svoboda“. Říkáme v něm mimo jiné, že „nepřípustné jsou: omezování svobody a jakákoliv cenzura.“ Nejjednodušším krokem je proto důsledné dodržování a vymáhání platných zákonů a nezavádění nových, progresivistických prvků. Ke svobodě projevu patří i svoboda mlčet. Progresivistické heslo „silence is violence“ – mlčení je zločin – je pro nás proto zcela nepřijatelné. Svoboda projevu je v právním státě zaručena a je neomezená: každá svoboda je totiž spjata s odpovědností. Svoboda je pro každého – ovšem ne každý je ochoten nést její náklady.

Garant: Hana Lipovská


Piráti, ČSSD, STAN, Top09 a Přísaha neodpověděli ani po urgenci.

Odpovědět

Váš email nebude zveřejněn.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..