Odpovědi politických stran na pět otázek (3)

Odpovědi politických stran na pět otázek (3)

Během července jsme se obrátili na vedení a zákonodárce všech politických stran a hnutí, které měly podle médií šanci uspět v nadcházejících parlamentních volbách, s pěti otázkami: Všem jsme nechali více než dva týdny na to, aby nám zaslaly svoje odpovědi s tím, že je v plném znění zveřejníme. Odpovědi publikujeme v pořadí, v jakém jsme je obdrželi, a každé otázce věnujeme postupně jeden článek. Zde najdete odpovědi na otázku č.1 a otázku č.2. Pro připomenutí si můžete přečíst rekapitulaci naší komunikace s jednotlivými stranami v uplynulých 9 měsících.

Otázka č.3: Jak chcete zajistit, aby se pod záminkou boje proti „dezinformacím“ a „fake news“ neumlčovaly odlišné názory k tématům jako migrace, klima, Covid opatření, rodina, pohlaví, pravomoci orgánů EU aj.?


ANO

Jednak změnou zákona, kterou jsme předložili, jednak tlakem na digitální platformy, a pak také veřejnou diskusí na toto téma. Naši poslanci podepsali úspěšnou petici proti omezování svobody projevu, pořádáme konference. Za mě je to jedna z priorit, jak zabránit salámovou metodou oklešťování svobody vyjadřování pod pláštíkem boje proti fake news či hate speech.
Garant: Patrik Nacher

Trikolóra Svobodní Soukromníci

Nové ideologie, nejrůznější „ismy“ a boj proti nepohodlným názorům schovaný za dezinformace a fake news přinášejí naprostý rozvrat hodnot. Zároveň s těmito ideologiemi přichází chudoba a nová forma totality. Hojně k tomu přispívá politický neziskový sektor, který všechny tyto -ismy, která naše společnost nepožadovala, prosazují. Čerpají na to ročně masivní finanční prostředky, které jim navíc sami z našich daní financujeme. Chceme proto prosadit zákaz financování politických neziskovek z veřejných peněz a nastavit pro ně jasná pravidla. Jedním z nich je např. to, aby neziskové organizace nefinancovaly jiné neziskové organizace. Těmito opatřeními bychom zabránili prvotním masivním tlakům, který neziskový sektor na zavádění totalitních praktik vyvíjí. Svobodu slova a názorů musíme ubránit za každou cenu. Privátním provozovatelům vysílání proto poskytneme větší svobodu pro jejich názorovou profilaci. Veřejnoprávní média mají naopak pokrývat celé názorové spektrum.
Garant: Natálie Vachatová

SPD

Zákazem mazání a blokování na sociálních sítích a kontrolou a sankcionováním veřejnoprávních médií.
Garant: Ivan David

Poznámka SOSP: V dalším kole jednání se budeme SPD ptát, jak konkrétně si představují „zákaz mazání a blokování“ – jaké budou uplatňovány sankce, příp. zda budou nějaké výjimky, kdy sociální síť může zasáhnout do obsahu.

KSČM

Umlčet v pravém slova smyslu nejde dnes nic a nefunguje ani vypnutí internetu. Spíše je nutno se zaměřit na objektivizaci a zdrojování spolu se zdravým selským rozumem.
Garant: Leo Luzar

KDU-ČSL

Svoboda projevu je definovaná v Ústavě a Listině základních práv a svobod a v jejich duchu budeme tyto svobody hájit. Každý správce sociální sítě je odpovědný za obsah na dané platformě a musí se pohybovat v rámci zákonů ČR. A to ovšem platí i o uživatelích sociálních sítí. Vždy budeme odlišovat nenávistné projevy od svobodného vyjádření názoru, který budeme vždy hájit.
Garant: Marek Výborný

Poznámka SOSP: Platformy nejsou – na rozdíl od médií – odpovědné za uživatelský obsah. V dalším kole jednání se budeme KDU-ČSL ptát, zda chtějí donutit platformy, aby se staly médiem a podléhaly standardní mediální regulaci.

ODS

Budeme velmi ostražitě přistupovat k legislativním i nelegislativním návrhům v této oblasti, či jejich konkrétní aplikaci. Nepřipustíme jejich zneužívání. Chceme, aby se tímto zabýval v příštím období sněmovní podvýbor pro svobodu slova, a zároveň, aby iniciativy, jako je ta vaše, v něm měly partnera pro monitorování a řešení případů umlčování odlišných názorů, které jsou prezentovány slušnou a věcnou formou. Jsme si vědomi existence dezinformačních kampaní „fake news“, ale budeme velmi pečlivě sledovat, aby bojem proti nim nebyla omezena svoboda slova.
Garant: Marek Benda, Jan Skopeček a Alexandr Vondra

Poznámka SOSP: V dalším kole jednání se budeme ODS ptát, kdo má rozhodovat o tom, co je a není „dezinformační kampaň“, co je a není „fake news“. A bude-li z toho někdo nařčen, jaké má mít prostředky odvolání.

Volný blok

Za vším hledej peníze. Nejjednodušší a nejlevnější cestou, jak bojovat s cenzurou halící se do hesla „boj s desinformacemi“, je zastavit veškerou finanční i politickou podporu údajným „bojovníkům s desinformacemi a fake news“, kteří jsou velmi často sami autory lží a hoaxů. Nepohodlná pravda není desinformace. V rámci 7. programového bodu „Přestaneme plýtvat našimi penězi“ proto říkáme, že „odstřihneme od veřejných rozpočtů politické neziskovky a nadace.“
Garant: Hana Lipovská


Piráti, ČSSD, STAN, Top09 a Přísaha neodpověděli ani po urgenci.

Odpovědět

Váš email nebude zveřejněn.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..